Yaygın Kaygı Bozukluğu

Yaygın Kaygı Bozukluğu Ankara

Anksiyete olarak da bilinen kaygı bozukluğu, mevcut durumla orantısız ve aşırı biçimde endişe ve kaygı hissetmekle karakterize bir psikolojik rahatsızlıktır. Tüm canlılar, kendilerine yönelen bir tehdit veya tehlike durumunda, kaygı hissederler. Kaygı, bireylerin karşılaştıkları sorunlarla başa çıkabilmeleri için hazırlıklı olmalarını sağlaması açısından işlevseldir. Bu tür, işlevsel, günlük hayat içerisinde yaşanan kaygılar, oldukça normaldir. Ancak, yaygın kaygı bozukluğu yaşayan hastalarda, bu kaygının şiddeti artar ve süresi uzar. Bu şiddetli kaygı atakları ise hastaların günlük hayatlarını sağlık bir biçimde sürdürmelerini engeller. Oldukça sık karşılaşılan bir psikolojik rahatsızlık olan yaygın kaygı bozukluğunun tedavisi mümkündür.

Yazımızın devamında yaygın kaygı bozukluğu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ankara yaygın kaygı bozukluğu destek tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir; Uzman Psikolog Cem Kanık’tan randevu alabilirsiniz.

Yaygın Kaygı Bozukluğu Nedir?

Kaygı, bireylerde açığa çıkan kötü bir şey olacakmış hissi ve gerginlik duygusudur. Her birey, günlük yaşantısı içince kendini kaygılı hissedebilir. Bu anlamda, kaygıyı normal ve patolojik olmak üzere ikiye ayırmak gerekir.

Normal kaygı, gerçek bir tehlike veya tehdit karşısında duyulan endişe halidir. Bu tür kaygıların bireyi mevcut tehlikeler karşısında uyarma ve koruma işlevi vardır. Yani normal kaygılar, yaşamımızı devam ettirebilmemiz için işlevseldir. Patolojik kaygılarda ise bozuk işlevden söz etmek mümkündür. Denetlenemeyen, bireylerin günlük işlevselliğini bozan ve normal rutinini olumsuz etkileyen kaygılar, patolojik kaygı olarak adlandırılır. Yaygın kaygı bozukluğu, patolojik kaygının açığa çıktığı bir psikolojik rahatsızlıktır.

Anskiyete bozukluğu olarak da bilinen kaygı bozukluğu, oldukça yaygın bir hastalıktır. Bu rahatsızlık, bireylerin hayat kalitesi üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Anksiyete bozukluğu olan bireylerin, nedeni belli olmayan bir endişe hali yaşadıkları görülür. Kaygı, mevcut bir tehdit unsurundan kaynaklanmaz ve bireyler, orantısız ve abartılı bir endişe haline içerisindedir. Anksiyete bozukluklarının içerisinde yer alan yaygın kaygı bozukluğunda ise kötü bir şey olacakmış hissi ve gerginlik, gün boyu devam edebilir. Sıradan, günlük hayat içerisindeki olaylara dair endişe, korku ve kaygı duyulur.

Yaygın anksiyete bozukluğu yaşayan bireyler, genellikle kaygılarının durumla uyumsuz ve abartılı olduğunu bilmekle beraber, kaygı seviyelerini kontrol altında tutamazlar. Gün içerisinde sürekli olarak endişe yaşarlar ve bu endişe hali, günlük rutinlerini bozar hale gelir.

Toplumda %5-6 oranlarında karşılaşılan yaygın kaygı bozukluğu, kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazladır. İlerleyen yaşla birlikte, görülme sıklığı da artar

Yaygın Kaygı Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Yaygın kaygı bozukluğunun başlıca belirtileri;

  • Nedeni belli olmayan korku, kaygı ve endişe
  • Gündelik hayat içerisinde endişeye sebep olacağı düşünülen durumlardan kaçınmak, bu gibi durumları mümkün olduğunca ertelemeye çalışmak,
  • Konsantrasyonu sağlamakta güçlük çekmek,
  • Uykuya dalmakta güçlük,
  • Fiziksel olarak hasta hissettiren, baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler olarak karşımıza çıkar.

Yaygın Kaygı Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Diğer birçok psikolojik rahatsızlık gibi yaygın kaygı bozukluğunun da nedeni tam olarak bilinememektedir. Bununla beraber;

  • Genetik faktörler,
  • Travmatik deneyim, sevilen birinin kaybı, iş veya okul değiştirme, ayrılık veya boşanma gibi çevresel faktörler,
  • Beyindeki nörotransmitterlerde görülen problemler, özellikle serotonin ile ilgili sorunlar yaygın kaygı bozukluğuna neden olabilmektedir.

Yaygın Kaygı Bozukluğunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaygın kaygı bozukluğunun tedavisinde psikoterapi yöntemlerinden yararlanılır. Psikoterapi ile bireylere, endişe ile başa çıkma, kaygılarını kontrol altına alma yetisi kazandırılması amaçlanır. Ayrıca, düşünce süreçlerinde mevcut olan ve aşırı kaygıyı açığa çıkaran hatalı kalıpların, bireyler tarafından fark edilmesi sağlanır.

Gerekli görüldüğü durumlarda, yaygın kaygı bozukluğunun tedavisinde psikoterapi ile birlikte ilaç tedavisine de başvurulur. Kullanılan ilaçlar, kaygı düzeyinin azaltılmasına yardımcı olur. Ancak, hasta için en uygun tedavi yöntemi profesyonel bir sağlık çalışanı tarafından belirlenmelidir.

Ankara Yaygın Kaygı Bozukluğu Tedavi Fiyatları

Yaygın kaygı bozukluğunun tedavisinde, hasta hikâyesi dinlenerek kişiye özel olarak planlanır. Bir kişi için uygun olan tedavi yöntemi, bir başkası için uygun olmayabilir. Bazı durumlarda psikoterapi yeterli olurken, bazen ilaçla tedaviye başvurmak gerekebilir. Bu nedenle, tedavi süreci kişiye özel bir süreçtir ve tedavi fiyatları değişiklik gösterebilir. Ayrıca, terapi ücretleri de klinikten kliniğe farklılaşabilir. Ankara yaygın kaygı bozukluğu tedavisi fiyatları ile ilgili olarak detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi