Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya Nervoza

Yeme bozukluklarının bir türü olan anoreksiya nervoza, kilo alma kaygısı ve bu nedenle yemek yemenin reddedilmesi ile karakterizedir. Genellikle kadınlarda görülen, erkeklerde görülme oranı oldukça düşük olan, psikolojik bir rahatsızlıktır. En sık karşılaşıldığı yaş aralığı 12-20 yaştır. Anoreksiya nervoza, kişinin beden algısında bozukluk yaşaması, zayıf kalma konusunda takıntılı düşünceleri ile açığa çıkar. Yemek yemenin reddedilmesi nedeniyle hayati tehlikesi olan bir hastalıktır. Bu nedenle, mutlaka bir uzmandan yardım alınarak tedavi sürecinin başlatılması gerekir.

Yazımızın devamında anoreksiya nervoza ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara anoreksiya nervoza destek tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir; Uzman Psikolog Cem Kanık’tan randevu alabilirsiniz.

Anoreksiya Nervoza Nedir?

Anoreksiya nervoza, yeme bozukluğu grubuna dâhil psikolojik bir hastalıktır. Anoreksiya nervoza hastalarının bedensel algılarında meydana gelen bozuma nedeniyle, kişiler sürekli olarak şişman olduklarını düşünür ve zayıflama konusunda bir takıntı geliştirirler. Genellikle ergenlik döneminde ve kadınlarda görülen bir hastalıktır. Yapılan araştırmalar günümüzde her 100 genç kızdan 1’inde görüldüğünü göstermektedir. Nadiren de olsa, erişkinlik döneminde de rastlanır.

Kendilerini fazla kilolu olarak algılayan hastalar, kilo vermek için çok düşük kalorili beslenmeye başlarlar. Hastaların çok az yemek yediği, hatta bazen yemek yemeyi tamamen reddettiği görülür. Bu durum zaman içerisinde iştahın önce kontrol altına alınmasına; ancak, sonra tamamen yok olmasına neden olur. Böylece kişiler, hastalık derecesine varan boyutlarda zayıflarlar ve ölüm riski oluşur.

Hastalar, yeterli beslenmedikleri için gerekli enerjiyi alamazlar. Ancak, buna rağmen aktif bir hayat yaşamaya çalışırlar. Bu durum sonucunda enerjisiz ve güçsüz haldeki hastalarda, sürekli üşüme, menstrüasyon döngüsünde bozulma, osteoporoz (kemik erimesi), böbrek ve kalp hastalıkları görülür. Hayati tehlike riski de barındıran bir hastalık olan anoreksiya nervozanın tedavisi için profesyonel sağlık çalışanlarından yardım alınması gerekir. Ankara anoreksiya nervoza destek  tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Anoreksiya Nervoza Neden Olur?

Anoreksiya nervoza, kişinin beden algısının bozulmasıyla ilişkili olarak açığa çıkan psikolojik bir rahatsızlıktır. Kişinin kendini fazla kilolu görmesi veya şişmanlamaktan duyulan korku nedeniyle gelişir. Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkması, gençlerin bedenlerinde yaşadıkları değişimlerle uyum sağlamakta güçlük çekmelerinin hastalık üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kadınlarda görülme sıklığının erkeklere oranla çok daha fazla olması, toplumsal ve çevresel baskıların da hastalık üzerindeki rolünü ortaya koymaktadır. Bu anlamda, anoreksiya nervozaya neden olan faktörleri; biyolojik, psikolojik ve çevresel olmak üzere üç grupta toplamak mümkündür.

 • Biyolojik Faktörler: Genetik yatkınlığa dair kesinleşmiş bir çalışma bulunmamakla birlikte, ailesinde yeme bozuklukları görülen bireylerin hastalığa yakalanma riski artmaktadır. Ayrıca, anoreksiya nervoza hastalarının genellikle mükemmeliyetçi yapıda, azimli kişiler oldukları görülür. Bu anlamda, kişisel özelliklerin hastalık üzerinde etkili olduğu söylenebilir.
 • Psikolojik Faktörler: Depresyona meyilli, obsesif kompulsif bozukluğu olan hastalarda, anoreksiya nervoza görülme riski daha fazladır. Ayrıca, yeterli ebeveyn sevgisi ve ilgisi göremeyen, cinsel istismara uğramış kişilerde hastalığın görülme riski artmaktadır.
 • Toplumsal ve Çevresel Faktörler: Toplumda, özellikle medya ve moda dünyasının zayıf vücudu, kadınlar için ideal bir beden olarak sunduğu görülür. Bu durum, özellikle hormonal ve fiziksel açıdan hızlı değişimler yaşayan ergenler için oldukça olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. İdeal beden olarak sunulan zayıflığa ulaşmak için genç kızlar takıntılı düşünceler geliştirir ve yanlış beslenme ve diyetlere başlarlar. Ayrıca, kilolarına sürekli dikkat etmek ve zayıflıklarını korumak zorunda olan meslek gruplarındaki kadınlarda da, anoreksiya nervoza riski artmaktadır. Mankenler, sinema ve televizyon oyuncuları, dansçılar, hostesler vb. meslek grupları, bu açıdan risk grubuna girmektedir.

Anoreksiya Nervoza Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya nervoza hastalarında en net olarak görülen belirti, yeme düzeninde meydana gelen değişimlerdir. Hastalar, kilo vermek amacıyla kendilerine özel yeme davranışları geliştirirler ve bu davranışlar fiziksel belirtileri ortaya çıkartır. Anoreksiya nervoza hastalarında;

 • Kilo almaktan aşırı korkma,
 • Zayıf olduğu halde, kilolu olduğunu düşünme ve çok sıkı, düşük kalorili bir diyet uygulama,
 • Karbonhidratlı besinleri yemeyi tamamen bırakma,
 • Yemek yemeyi reddetme,
 • Yemek zamanı geldiğinde saklanma,
 • Sürekli olarak tartılma,
 • Kilosu konusunda sürekli bir endişe halinde olma,
 • Yemek yememek için çeşitli mazeretler bulma,
 • Yemek yedikten sonra kusarak, diüretik ya da müshil kullanarak yediklerini atmaya çalışma,
 • Yediklerini telafi etmek ve kendini cezalandırmak için çok ağır egzersizler yapmak gibi davranışlar görülür.

Bunların sonucunda, hastalarda çok ciddi bir kilo kaybı meydana gelir. Hastalar, zayıflıklarını saklamak için bol kıyafetler giyebilirler.

Anoreksiya Nervoza Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anoreksiya nervozanın tedavisi birçok farklı alandan sağlık uzmanının bir arada çalışması ile mümkündür. Uzman bir psikolog, psikiyatri hekimi ve diyetisyenin iş birliği ile tedavi süreci planlanır. Hastanın, kendi için sağlıklı olan beden ağırlığına gelmeyi kabul etmesi çok önemlidir. Bunun için psikoterapi yöntemlerine başvurularak, hastanın kendisine zarar veren, işlevsiz düşünce ve davranış kalıplarını fark etmesi amaçlanır. Tedavi içerisinde hastanın yeme bozukluğu geliştirmesine neden olan psikolojik süreçlerinin anlaşılabilmesi için mutlaka psikoterapiye yer verilmelidir.

Anoreksiya Nervoza Tedavi Fiyatları

Anoreksiya nervoza tedavisi, hastanın mevcut durumu dikkate alınarak ve hasta hikâyesi dinlenerek planlanmalıdır. Tedavinin kişiye özel olarak planlanması nedeniyle fiyatlar değişiklik gösterebilir. Ankara anoreksiya nervoza tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi