İlişki Sorunları

İlişki Sorunları Ankara

İlişki, bir kişinin, diğer insanlarla kurduğu, en az iki insan arasında gerçekleşen paylaşım sürecidir. İlişkiler, bir amaca yönelik olarak kurulurlar ve devamlılığı olan paylaşımlardır. İlişki sorunları ise genellikle romantik ilişki içerisinde bulunan partnerler arasında ortaya çıkan sorunları ifade etmek için kullanılan bir tanımlamadır. Flört veya evlilik ilişkisi içerisinde bulunan partnerler arasında, yaşanan çatışmalar ve iletişim problemleri gibi nedenlerle sorunlar oluşabilir. İlişkinin devamlılığı ve çiftler arasındaki uyumun tekrardan kurulabilmesi için profesyonel bir yardım almak gerekebilir. Çift terapisi ve aile danışmanlığı gibi profesyonel destek hizmetleri ile ilişki sorunlarının üstesinden gelmek mümkündür.

Yazımızın devamında ilişki sorunlarına ilişkin detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara ilişki sorunları ve ilişki terapisi için Uzman Psikolog Cem Kanık’tan randevu alabilirsiniz.

İlişki Sorunları Nelerdir?

İkili ilişkilerde görülen, iletişim problemleri, kıskançlık, güvensizlik, duygusal tatminsizlik benzeri konular, ilişki sorunlarını oluşturmaktadır. Romantik ilişkilerde görülen bu gibi problemler, bireylerin üzerine düşen sorumluluklarla başa çıkamaz hale gelmesi, ekonomik kaygılar, kültürel normlar gibi birçok farklı etkenden kaynaklanabilmektedir.

Hızla değişen toplumsal yapı içerisinde bireylerin sahip oldukları birden fazla rol bulunur. İş yerinde çalışan; evde anne/baba ve eş; kendi ailesinde çocuk rolünü aynı anda sürdürmeye çalışan bireyler, bu roller arasında yaşadıkları çatışmalardan etkilenebilirler. Çocuklukta ve ergenlikle açık iletişim kurma yollarının doğru şekilde öğrenilememesi gibi nedenlerle, yaşanılan bu çatışmaların çözüme ulaştırılması daha da zorlaşabilir. Bu gibi durumlar, ikili ilişkilerde çözüme ulaştırılamadığı için gittikçe derinleşen problemlere neden olabilir. İlişkilerin sağlıklı bir şekilde devam ettirilebilmesi ve bireyler arasındaki bağ ve paylaşımın korunabilmesi için profesyonel yardım gerekebilir. İlişki sorunları hakkında detaylı bilgi ve Ankara ilişki terapisi randevusu almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

İlişki Terapisi Nedir?

Romantik ilişkilerde ortaya çıkan sorunların çözümünde başvurulan terapi yöntemi ilişki terapisi veya çift terapisi olarak adlandırılır. İlişki terapisine, çiftler arasında herhangi bir sorun olmasını beklemeden, partnerler arasındaki ilişkiyi daha da geliştirmek adına da başvurmak mümkündür. Aynı zamanda, evlilik öncesi verilen evlilik danışmanlığı hizmeti de bir tür ilişki terapisi olarak karşımıza çıkar. Bununla beraber, çiftlerin ilişki terapisine çoğunlukla kendi aralarında çözüme ulaştıramadıkları ve ilişki üzerinde yıkıcı etkileri bulunan sorunlar yaşadıklarında başvurdukları görülür.

Çiftler arasında oluşan başlıca sorunlar; iletişimsizlik, çatışmaların çözüme ulaştırılamaması, cinsellik, duygusal tatmin, sadakatsizlik veya güvensizlik gibi konulara dayanmaktadır. Bireyler, yaşadıkları iletişim problemleri sonucunda, aralarında çıkan tartışmaları sağlıklı bir biçimde yönetememektedir. Partnerlerin biri veya her ikisinin birden yaşadığı duygusal tatminsizlik, aldatma ve sadakatsizliklere neden olabilmektedir. Bu tür durumlar ise ilişki için oldukça önemli olan çiftler arası güveni derinden sarsabilmektedir. Aile ve akrabaların ilişkiye olumsuz etki eden müdahaleleri, çiftlerin çocuk yetiştirme konusunda yaşadıkları anlaşmazlıklar da ilişki içinde çözülmesi güç problemlere yol açabilir. Çiftlerin bu ve benzeri nedenlere dayanan, genellikle birden fazla faktörü içeren ve çözülemediği için kronikleşmiş sorunlarla profesyonel yardıma başvurduğu görülür.

İlişki Terapisi Nasıl Yapılır?

Çiftin bir arada katıldığı terapi ve danışmanlık sürecinde, partnerlerden her birinin konuşmak istedikleri konular üzerinde durulur. Bu sayede, partnerler arasındaki çatışmanın uzlaşma sağlanarak giderilmesi ve ortak kararlarla çözüme varılması sağlanır.

Çift Terapisinde kullanılan Psiko-Biyolojik Yaklaşım, ABD’li Dr. Stan Tatkin tarafından geliştirilmiştir. PACT Terapisi olarak da bilinen bu yöntemin ismi, “Psychobiological Approach to Couples Therapy” kelimelerinin baş harfinden oluşur. Türkçeye ise Çift Terapisine Psiko-Biyolojik Yaklaşım Yöntemi olarak çevrilmektedir.

İlişki Terapisi Ne Kadar Sürer?

İlişki terapisinin ne kadar süre devam edeceği, danışan çiftin sahip olduğu sorunlara bağlı olarak değişmektedir. Fakat günümüzde, bilimsel geçerliliği kanıtlanmış terapi yöntemleri ile sorunların çözümünde oldukça hızlı sonuçlar almak mümkündür.

Ankara İlişki Terapisi Fiyatları

İlişki sorunlarında etkisi kanıtlanmış bilimsel terapi yöntemlerine başvurarak çözüm sağlamak, çiftler arasındaki uyum ve birliğin devam ettirilebilmesi için oldukça faydalıdır. İlişki terapisi, uzman psikologlar tarafından sağlanan danışmanlık hizmetleri ile çifte özel olarak planlanır. Terapi ücretleri klinikten kliniğe farklılık gösterebilir. Ankara ilişki terapisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi