Öfke Sorunları

Öfke Sorunları Ankara

Diğer tüm duygular gibi öfke de, herkes tarafından hissedilen, normal bir duygudur. İstenmeyen, memnun olunmayan bir durum karşısında tüm insanlarda öfke duygusu açığa çıkabilir. Ancak, kontrol edilemeyen ve aşırı öfke, bireylerin hayatlarında oldukça yıkıcı sorunlara neden olabilir. Öfke kontrol bozukluğu olarak da adlandırılan bu tür kontrol edilemeyen öfke sorunları, psikolojik bir rahatsızlık olarak kabul edilir. Farklı nedenlerle ortaya çıkabilen öfke kontrol problemleri tedavi edilmediğinde bireylerin sosyal hayatı üzerinde yıkıcı etkilere sahip olabilir. Aynı zamanda, birçok farklı fizyolojik ve psikolojik hastalığı da tetikleyebilir.

Yazımızın devamında öfke sorunları ile ilgili olarak detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara öfke sorunları tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir; Uzman Psikolog Cem Kanık’tan randevu alabilirsiniz.

Öfke Nedir?

Öfke, bireylerde istenmeyen, hoşnut olunmayan ve haz alma duygusunu engelleyen durumlar karşısında açığa çıkan bir duygudur. Tüm diğer duygular gibi öfke hissetmekte normal ve sağlıklıdır. Kontrol edilebilir boyutta yaşanan öfke, bireylerin hayatlarını devam ettirebilmeleri için gereklidir. Örneğin, kendimizi ve sevdiğimiz kişileri korumak için belirli bir miktarda öfke hissetmemiz normal olarak kabul edilir. Ancak, aşırı düzeyde ve kontrol edilemeyen öfke, bu işlevsel özelliğini yitirerek, hayatımızı sağlıklı bir biçimde sürdürmemizi engeller hale gelebilir.

Öfke Sorunları Nelerdir?

Kontrol edilemeyen ve aşırı düzeydeki öfke sonucunda, öfke kontrol bozukluğu meydana gelebilir. Bireyler, öfke bozukluklarını farklı biçimde deneyimleyebilir ve farklı belirtiler yaşayabilirler. Genel olarak karşılaşılan öfke kontrol bozuklukları;

 • Uzun bir dönem boyunca görülen kronik öfke,
 • Her zaman öfkeli davranışlarla kendini göstermeyen, tanı koyması zor olan pasif öfke,
 • Bireyin üzerinde baskı oluşturan yaşamsal taleplerle başa çıkmakta zorlandığı ezici öfke,
 • Kişinin kendisini suçlu hissetmesi ile ortaya çıkan ve kendine yönelmiş halde olan kendinden kaynaklı öfke,
 • Başkalarına duyulan kırgınlık sonucunda oluşan yargılayıcı öfke,
 • Sürekli halde olmayıp aşırı ve şiddetli öfke patlamalarıyla açığa çıkan geçici öfke olarak karşımıza çıkar.

Öfke Kontrol Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Öfke kontrol bozukluğu, öfke duygusunun nasıl gösterildiği açısından oldukça farklı belirtilere sebep olabilir. Ancak, tüm hastalarda ortak olarak görülen tutum, öfkenin uygun ve doğru bir yolla ifade edilememesidir. Öfke sorunları yaşayan bireylerde, öfke duygusunun şiddete varan eylemlerle ortaya konulması gibi, bastırılıp yok sayılması da mümkündür. Doğru biçimde ifade edilememiş ve bastırılmış bu öfke, kronik baş ağrıları, yüksek tansiyon hastalığı, kalp hastalıkları gibi fiziksel rahatsızlıklara yol açabilir. Ayrıca, depresyon ve anksiyete benzeri psikolojik hastalıkları da tetikleyebilir.

Öfke kontrol problemi yaşayan bireylerde genelde görülen belirtiler,

 • Kan basıncının artması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kalp çarpıntısı,
 • Nefes alış verişte düzensizlik ve göğüste baskı hissi,
 • Kendisi sürekli olarak stresli ve gergin hissediyor olmak,
 • Tartışma esnasında kendini tutamama, düşünmediği veya söylemek istemediği sözler sarf etme,
 • Kişi veya nesnelere fiziksel şiddet gösterme olarak karşımıza çıkar.

Öfke Kontrolü Nedir?

Öfke kontrolü, bireyin öfke duygusunu kendisine ve çevresine zarar vermeyecek biçimde açığa çıkartabilmesidir. Öfkenin saldırgan davranışlar göstermeden, şiddet içermeyen, doğru ve uygun yollarla ifadesi de denilebilir. Bireyin kendisini hayal kırıklığına uğramış, kırgın, kızgın, çaresiz ve öfkeli hissettiren durumlar karşısında, vereceği tepkiyi kontrol altında tutabilmesidir. Öfke kontrolü ile bireyin,

 • Öfkeli hissetmenin normal olduğunu bilmesi;
 • Ancak; öfkesini kendine, başkalarına veya eşyalara zarar vermeden;
 • Nasıl hissettiğini doğru bir şekilde paylaşarak aktarması amaçlanır.

Öfke Sorunları Nasıl Tedavi Edilir?

Öfke kontrol bozukluğu yaşayan bireylerin tedavi sürecinde temel olarak amaçlanan; bireyin öfkesini doğru biçimde ifade edebilme yetisi kazanmasıdır. Öfke duygusunu açığa çıkaran duygu ve düşünceleri tanımak, davranışları kontrol altına almak ve doğru tutumlarla değiştirmek, tedavi sürecinde izlenmesi gereken adımlardır. Bu amaçla, uzman bir psikolog tarafından yürütülecek terapi ile öfke sorunlarının tedavisi mümkündür. Sağlanacak olan profesyonel terapi desteği ile öfke sorunları aşılabilir. Terapi süreci, gerekli görüldüğü durumlarda ilaç tedavisi ile de desteklenebilir.

Ankara Öfke Sorunları Tedavisi Fiyatları

Öfke sorunlarının tedavisinde, gerekli olan terapi planı, uzman psikolog tarafından, hastaya özel olarak belirlenir. Terapi fiyatları klinikten kliniğe değişiklik gösterebilir. Ankara öfke sorunları tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi